קמים וממשיכים. פלאפל סוף הדרך | צילום: פרטי

                 

שמחה במבוא מודיעים: השריפה הגדולה שכילתה את היישוב פגעה קשות גם ב'פלאפל על הדרך', דוכן פלאפל אהוב הממוקם על כביש 443 לכיוון מודיעין מתל-אביב, שחזר השבוע לפעילות. היום (ראשון) צפויים תושבי היישוב להפגין בירושלים במחאה על מצבם ועל מסקנות המשטרה.

בשבוע האחרון 'פלאפל על הדרך' של האחים משה ושמריהו כהן נפתח מחדש אחרי עבודה רבה ומאמצים, לשמחתו של קהל המעריצים הנאמן של הפלאפל הטעים.

'פלאפל על הדרך' נפתח לפני 11 שנה. בשריפה עלו באש המטבח והמחסנים, ומשום כך האחים כהן לא יוכלו להפעיל את הדוכן במשך שלושה חודשים.

השבוע שיחזר משה כהן, תושב מבוא מודיעים, נשוי ואב לתשעה ילדים, את החודשים הקשים מאז השריפה. "גם הבית נשרף כליל. בעקבות זה שנשרפו המטבח והמחסנים לא יכולנו להמשיך להפעיל את עגלת הפאלפל, כי כל העשייה נעשית במטבח והעגלה היא רק עמדת מכירה. היינו צריכים לקבל אישור מיוחד לבנות את המטבח מחדש וקיבלנו אישור להציב מבנה זמני שבו יש חשמל וכל מה שצריך מא' ועד ת' עם כל האישורים הנדרשים. העגלה עצמה לא נשרפה ברוך השם כי היא עמדה בכניסה ליישוב והצלחנו להוציא אותה בשלום. העגלה היא על גלגלים, וברגע שהשריפה התחילה יצאנו ביחד עם כולם עם העגלה".

משה כהן גדל במבוא מודיעים. אחרי שליחות בחו"ל של כמה שנים הוא חזר לגור במקום לפני 13 שנה. "אחרי שחזרתי מחו"ל היתה לנו מסעדה בשם 'מסעדת החצר' במבוא מודיעים שהיתה מסעדה מדהימה", הוא מספר, "הבעיה היתה שאף אחד לא ידע על קיומה אז חשבנו לשים עגלה על הכביש כדי שידעו שיש מסעדה. בסופו של דבר המסעדה נסגרה ונשארנו עם העגלה. חשבנו מה לעשות והחלטנו למכור בבוקר קפה ובצהריים פלאפל. הקפה לא הצליח כי לא שותים קפה בצד הזה של הכביש, אבל הפלאפל מאוד הצליח ונשארנו עם הפאלפל עד היום הזה עם הצלחה גדולה".

בימים אלה כהן ומשפחתו מתגוררים בקיבוץ חפץ חיים. "אני גר בחפץ חיים יחד עם כל היישוב שלנו עד שנמצא פתרון זמני אחר", הוא מספר, "ואז נראה מתי נוכל לשפץ את היישוב. זה לא הולך להיות קל ויש הרבה בעיות בירוקרטיות שמסבכות עוד יותר את המצב".

כדי שהפאלפל ייפתח מחדש התגייסו אנשים רבים. "מנכ"ל מועצת חבל מודיעין, יוסי אלימלך, התגייס לסייע והוא עזר לנו בכל צעד וצעד", מספר כהן. "מגיע לו ולראש המועצה, שמעון סוסן, שעשו הכל כדי שנוכל לפתוח, המון תודה. כמו כן הרבה חברים שלי מהעבר ומההווה התגייסו לגייס כספים בלי שידעתי מזה בכלל והצטרפו אליהם מכל עם ישראל. זה משהו מאוד מיוחד. עם ישראל מדהים. חזרנו לעבוד ביום ראשון וזה מרגש וגם מאוד מעייף".

מי ששמחה במיוחד על פתיחת הפלאפל מחדש היא אלישבע סולומון, תושבת המושב. "כששמעתי שהפלאפל ייפתח מחדש, מעבר לשמחה ולהתרגשות שהפלאפל הכי טוב באיזור נפתח מחדש, ואוכל לבוא עם הילדים שוב לאכול וההתרגשות היתה גדולה, זה נתן בי שביב של תקווה. ממקום שרוף ושחור של חוסר אונים וחוסר ודאות, שני האחים המדהימים של משפחת כהן פשוט קמו, עבדו, ועברו לתהליך של עשייה בלי הרבה התלבטויות ומחשבות, עם אמירה: 'חוזרים לעמוד על הרגליים'. זה פשוט האופי המדהים של האנשים האלו שממצב של לאבד הכל קמים וממשיכים לחיות. הפלאפל שלהם טעים, מי שלא טעם חייב לעצור פעם אחת אפילו כדי להבין מה זה. אצלי חוויית השירות זה חלק מההנאה באוכל, אז זה בכלל מעלה את המנה כמה מעלות גבוה יותר".

גם עמיר ארנטל ממודיעין עצר בדרך לאכול פלאפל ולעודד את תושבי המושב. "אתמול בבוקר בדרכי הביתה ראיתי ש'פלאפל על הדרך' פתח שוב את הבוטקה", הוא מספר. "למרות שלא הייתי רעב עצרתי לאכול פלאפל כדי לחזק שם את האנשים. אנשים יקרים. אני מקווה שבעזרת השם היישוב הזה ייבנה וזוהי רק ההתחלה. שאחרי הבחירות באמת הממשלה תטפל בעניין והיישוב יקום במהרה".

שמשון ועפרה ישביץ ממכבים שמחים במיוחד גם על שובו של הגזוז המפורסם של 'פלאפל על הדרך'. "לפני שנים בנוסענו על כביש 443, גילינו על אם הדרך, ליד היישוב מבוא מודיעים, דוכן חדש לפלאפל", הם מספרים. "החלטנו לטעום, והתגלה לנו הפלאפל הטוב ביותר שטעמנו מעודנו".

מאז, הם אומרים, כל אורח שלהם מהארץ ומחו"ל, טועם את טעם הפלאפל המיוחד הזה. "במקום מכינים גזוז של פעם, המזכיר את הגזוז של ילדותינו", הם מתארים. "זו אכן חוויה קולינרית‑חברתית אמיתית, פשוט נפלאה. לשמחתנו ולשמחת רבים, חזרו משה ושמריהו להפעיל את דוכן הפלאפל המיוחד שלהם. מי יתן ויזכו מעתה ועד עולם להצלחה, פרנסה טובה ושיקום כל שאבד להם ולחברי הישוב".