צילום: אבי מועלם כולם בעד אחת: תושבת האזור קיבלה לפני מספר ימים מייל מפתיע. מעתה, נכתב בו, חל איסור על ילדך להכניס לשטח בית הספר בוטנים ומוצרי מזון המכילים בוטנים. על החתום: הנהלת בית הספר. נשמע לכם מוזר? אז מה תגידו על העובדה שהמייל יוצא הדופן נשלח לכ־630 תלמידי בית הספר, לא פחות.

ההנחיה החדשה יצאה לאחר שאחת התלמידות אלרגית מאוד לחומרים האלה והיא עלולה להיכנס להתקף מסכן חיים אם תיגע או אפילו תריח אותם. הרצון לשמור על בריאותה ושלומה של הילדה מובן להורים, אך מצד שני מלאכת הכנת ארוחת העשר לילדים הופכת בעבורם למשימה קשה יותר, במיוחד בשעות הלחץ בבוקר כשלא בדיוק מתחשק להתחיל ולבדוק אם הממרח מכיל בוטנים או לא.

כדי לא לקחת סיכון צירפה הנהלת בית הספר להודעה את רשימת המאכלים ומוצרי המזון שאפשר להביא לצד אלה העלולים לסכן את הילדה. בקטגוריה זאת נמנים חטיפים, שוקולדים וממרחים מהיותר אהודים על הילדים. הפתרון של הנהלת בית הספר מקובל כאמור על חלק גדול מההורים, אך עם זאת יש כמה מהם שאינם מבינים מדוע מדובר באיסור גורף כל כך. בסוף השבוע האחרון דיברו ההורים רק על זה.

"הקהילה כולה נרתמת כדי להבטיח את שלומה של הילדה, וזאת לאחר התייעצות עם הרופא שלה ועם הגורמים הרלוונטיים במשרד הבריאות ובמשרד החינוך", אומר יו"ר ועד ההורים בבית הספר. "חשוב לנו שהילדה תישאר במסגרת החינוכית שלנו ולשם כך כולנו מוכנים להתאמץ".

אחת האמהות חושבת אחרת: "הרצון לעזור הוא נכון ויפה, אבל נראה לי מוגזם לעשות איסור גורף כזה. אין סיבה ש-630 ילדים ייאלצו מעתה לבדוק כל דבר שהם מכניסים לפה רק בגלל רגישות של ילדה אחת. צריך היה למצוא פתרון הגיוני אחר, למשל להגביל את הכיתה שבה היא לומדת או את התלמידים והמורים שבאים איתה במגע יומיומי".

אמה של הילדה מודעת למהומה אך מבחינתה השיקול היחיד שעומד מול עיניה הוא בריאותה של בתה. "אסור להשאיר אותה לרגע לבד", מספרת האם. "מהרגע שבו מתגלית אצלה תגובה אלרגית, יש לנו כמה דקות בלבד להציל את חייה. תוך שתיים-שלוש דקות היא מקבלת פריחה על כל הגוף ועשרות פצעים. במקביל היא מאבדת לחץ דם והופכת לאפאתית.

"בדקות הראשונות אפשר לתת לה תרופה נוזלית, אותה היא בולעת דרך הפה, אך לאחר כמה דקות, התרופה כבר לא אפקטיבית וצריך להזריק לה תרופה באמצעות מזרק הדומה למזרק האטרופין. היא לא יכולה להזריק לעצמה כי במצב הזה היא כבר באובדן הכרה. גם החייאה לא תעזור. צריך לתת לה את הזריקה או לקחת אותה במהירות לבית החולים, כדי שהיא תקבל סטרואידים".

מה יש לך לומר להורים הכועסים?
"מבחינתי מדובר במאזניים. בצד האחד נמצאים החיים של הבת שלי ואילו בצד השני מונחת שקית עם קורנפלקס המכיל בוטנים לארוחת עשר. נכון שאני האמא ושמבחינתי הדברים ברורים, אבל אני חושבת שהמאזניים נוטים לכיוון אחד גם באופן אובייקטיבי".

הכתבה המלאה מתרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות מודיעין"