צילום: באדיבות המועצה המקומית ביקור מקומי: שר הרווחה, יצחק הרצוג, והצוות הבכיר של משרדו, פתחו את הסיור שלהם במועצה האזורית חבל מודיעין, במפעל השיקומי הנמצא סמוך למבנה המועצה. פתיחת הסיור, במפעל השיקומי אינה מקרית מבחינת ראש המועצה שמעון סוסן. הצעירים במפעל, מכירים אותו אישית, ומתייחסים אליו ממש כאל בן משפחה ומיקום המבנה בסמוך למועצה אומר הכל. שר הרווחה וצוות משרדו, התרשמו מאוד מהיחס האישי לו זוכים הצעירים במפעל מצד הצוות המקצועי ומצד צוות המועצה בראשות ראש המועצה.

לאחר מכן, עברו הנוכחים לחדר הישיבות במועצה וקיבלו סקירה מקיפה על פעילות אגף רווחה וקהילה מפי ראש האגף, ד"ר רונית לב. תחילה ציינה ד"ר רונית לב, את העובדה, שהאגף מטפל בנושאי קהילה מגוונים והוא אחד מהיחידים בארץ אשר עוסק בפעילויות קהילה כה מגוונות. הנושא הובלט בסרטו מרשים שהוצג לנוכחים ובו פורטו כל נושאי הליבה שהאגף מטפל בהם, בליווי תמונות אמת: תחנה לטיפול זוגי ומשפחתי, פורום העצמה נשית, מועדוני קפה שחרית לאוכלוסיה ותיקה ופעילות משלימה לאוכלוסיה זו, הערכות לשעת חירום, מרכז יום לותיקים, מפעל תעסוקתי לצעירים עם מוגבלויות, מועדוניות לילדים, שרות יעוץ לאזרח בנושאים שונים, קהילה תומכת, ואפילו לתושבים שלא יכולים להגיע בכוחות עצמם יש שירות הנקרא מועצה על גלגלים.

ד"ר לב, ציינה את הקשיים העיקריים שבפניהם עומד האגף ובמיוחד את הקושי בפיזור ישובי המועצה על שטח גיאוגרפי כה נרחב מה שמצריך השקעה גדולה בהיסעים. "24 ישובים, מפתח תקווה בצפון, רמלה בדרום ומודיעין במזרח", אומרת ד"ר לב, "הם פיזור הגדול ביותר בארץ של ישובים בתחום מועצה אזורית אחת. כל בוקר 65 קווי היסעים לבתי ספר, זו כמות עצומה של היסעים והמועצה משקיעה מכספה משאבים רבים אשר נאמדים במיליון ₪ לשנה".

לצד הקשיים ציינה ד"ר לב את ההישגים ואמרה: "התפישה של האגף בנושא הקהילה הינה פשוטה והיא להעלות את רמת הטיפול בכל המועצה, וכך עולה גם האוכלוסייה הקשה. חבל מודיעין הינה המועצה האזורית הראשונה אשר זכתה בפרס חדשנות, היא הראשונה שנכנסה לפרויקט "עיר ללא אלימות", לפרויקט עלם, לתקציב גמיש, לביטוח לאומי עד הבית, ולחממה טיפולית".

השר יצחק הרצוג, שהתרשם מאוד מהפעילויות המגוונות בתחום המועצה ציין: "אין ספק שהמועצה האזורית חבל מודיעין יכולה לשמש דוגמה למועצות אחרות ואף לרשויות אחרות בתחום הרווחה והטיפול בקהילה. ראש המועצה הינו המנוע וכל הצוות, למרות עיסוקו הרב בתחום, נראה רענן ומלא מרץ". השר ביקש מצוות משרדו לבחון העסקת עובדי קהילה נוספים למועצה במיקור חוץ וכן לבחון סיוע תקציבי נוסף למערך ההיסעים הגדול.

שמעון סוסן, ראש המועצה : "אני לא מהמקטרים על העובדה שהשלטון המרכזי הטיל על השלטון המקומי המון אחריות שהוא צריך היה לשאת. אנו במועצה משקיעים המון משאבים בפעילות שתגרום לתושבים עם מוגבלויות, להיות יצרנים. אנחנו צריכים לקבל עידוד מהמשרד לענייני רווחה , על כל השנים של ההשקעה, בכדי שנוכל להשקיע יותר בעתיד".