הרב דוד סתיו | צילום: צביקה טישלר

תושב שוהם הגיש לאחרונה עתירה מנהלית ובקשה בהולה לצו ביניים לבית המשפט המחוזי מרכז נגד שילובו של רב היישוב, הרב דוד סתיו, במסע של תלמידי התיכון בשוהם לפולין היוצא בעוד כשבוע, ונגד השתתפותו בימי ההכנה למסע שהתקיימו בשבוע שעבר, בטענה ש"הדבר מנוגד לדין ולהוראות וחוזר מנכ"ל משרד החינוך".

העתירה הוגשה נגד ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו, מינהל החינוך של מועצת שוהם, הרב סתיו ומשרד החינוך. העותר הינו תושב שוהם ששני ילדיו לומדים בתיכון שוהם ואחד מהם משתתף בתוכנית המסע לפולין לשכבת י"ב. העתירה עוסקת במסע לפולין בו לוקחים חלק תלמידי שכבת י"ב בבית הספר התיכון ובמסגרתו הם מבקרים במחנות ריכוז ובשרידי הקהילה היהודית בפולין.

"נוהג בן שנים"

לטענת האב, בתחילת חודש אוקטובר הוא גילה במקרה לראשונה כי רב היישוב לוקח חלק פעיל במסע.

לטענתו, בניסיון לברר מה מטרת הצטרפותו של רב היישוב למסע לפולין, התשובה שהצליח לדלות היא כי הדבר "נועד למקרה שבני הנוער ישאלו היכן היה אלוהים בשואה, ואז חשוב שרב היישוב יהיה שם כדי לענות". לטענת העותר, "מעולם לא היתה תקשורת רשמית להורים בנושא".

העותר פנה בכתב אל מנהלת תיכון שוהם איריס בויקיס, כמו גם לראש המועצה, וביקש להבין את תפקידו של רב היישוב במסע.

"למרבה הצער", נכתב בעתירה, "תשובתה של גב' בויקיס עסקה יותר במהותו של המסע, וכל שניתן ללמוד ממנה הוא כי רב היישוב ישתתף בשיחות הערב והוא תורם להכרת העולם היהודי, כמו גם כי רב היישוב משתתף גם בשלב ההכנה למסע... לצערי, גם ראש המועצה לא מצא לנכון לענות לגופו של עניין וגם הוא תלה את נסיעתו של רב היישוב בנוהג בן שנים".

עוד טוען העותר, כי "עד למועד הגשת העתירה לא ידוע לו ולשאר ההורים "שכלל אינם מודעים לעניין, מי נושא בעלויות הנסיעה של רב היישוב".

"ללא פיקוח"

טענותיו של האב בעתירה מתייחסות גם למינהל החינוך במועצת שוהם, שלדבריו פועל בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך הקובע במדויק מי אמור להצטרף למסע. "ברשימת בעלי התפקידים המוגדרת היטב בחוזר, תפקידו של רב היישוב אינו מופיע", מצוין בעתירה.

מחנה ההשמדה אושוויץ‑בירקנאו | צילום: Shutterstock

כמו כן מציין העותר כי "בין מטרות המסע לא קיימות מטרות המופיעות בתשובתה של הגב' איריס בויקיס לעותר, לפיה עניינו של המסע 'בשאלות מוסריות קשות'". לטענת העותר, מינהל החינוך "בחר לפעול בחוסר שקיפות ובניגוד לרוח ולהוראות החוזר, ולא שיתף את ההורים בהשתתפותו של רב היישוב במסע והתכנים אותם עתיד להעביר".

עוד טוען העותר כי מינהל החינוך פועל בחוסר סמכות. "בשום מקום בחוק החינוך הממלכתי לא הוסמכה המערכת לעסוק בנושאי דת ואמונה, נושאים עליהם אמון רב היישוב ואותם הוא מייצג... עצם נוכחותו של רב במסע אף בלא יאמר מילה, יש בה הכנסה של אלמנט דתי ללא סמכות לתכנים הלימודיים של בית הספר... קל וחומר כשניתנה, כפי שנראה, לרב הייישוב הרשאה לומר לבני הנוער כל העולה על דעתו ללא כל פיקוח ותיאום מראש של אלה הנושאים באחריות על פי דין לחינוך הנוער".

האב העותר טוען בהמשך כי החלטת מינהל החינוך כי רב היישוב ילווה וידריך את המסע "לא רק שאינה בסמכות אלא עומדת בסתירה לחובתה על פי דין".

לטענתו, "בצירופו של רב היישוב למסע בוחר הלכה למעשה מינהל החינוך להציג פן אמוני אחד. לא ברור לעותר למה דעתו האמונית של רב היישוב גוברת על דעות אחרות ומה מקור סמכות מצא לו מינהל החינוך לתת עדיפות לדעה זו על פני אחרות".

לסיכום טוען העותר כי "ייתכן שכל הצדדים מבינים את הבעייתיות בהצטרפותו של רב היישוב ופותרים אותה על ידי הסתרת עובדה זו מההורים. כל דרך התנהלות חשאית זו מקנה תחושה קשה כאילו יש דברים בגו ועדיף שיוסתרו. התנהלות זו חוזרת על עצמה שנים רבות, כאשר לפני המסע אין מודיעים על צירופו של רב היישוב ולאחר המסע הדבר נבלע בשלל החוויות וכבר אינו רלוונטי. התנהלות זו של מינהל החינוך לוקה בחוסר תום לב קיצוני ומהווה הפרה קיצונית של חובת רשות שלטונית...".

נוכחות משמעותית

חבר מועצת שוהם זיו שמע הציג דווקא פן אחר של הדברים מנסיונו האישי כשסיפר בישיבת המליאה האחרונה כי כמי שחווה את המסע בליווי הרב, אין לו אלא מילים טובות על החוויה:

"כמי שבעצמו לקח חלק במסע לפולין אליו התלווה הרב סתיו, אני יכול לשתף כמה נוכחותו היתה משמעותית עבורי ועבור חבריי לשכבה. הרב סתיו, אדם שמייצג בעיניי ערכים שחשוב שיאירו את הדרך במסע במקומות האפלים ביותר שידעה האנושות, הצליח להעביר במילותיו המדויקות ובסיפוריו המרגשים את מה שכולנו הרגשנו. הרב סתיו הוא דמות ערכית מרכזית בחיינו בשוהם, הוא מלווה אותנו כקהילה ברגעים הקשים ובשמחות, וכך גם במסע לפולין הוא מרכיב משמעותי בתהליך הרגשי והערכי שעוברים התלמידים. זכיתי בתור תלמיד להיות חלק ממסע אליו התלווה הרב סתיו ואני מקווה שיזכו לכך גם תלמידי התיכון כיום".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד ייתן את תגובתו בבית המשפט כמקובל".

ממועצת שוהם נמסר בתגובה: "כמועצה הדוגלת בערכי הפלורליזם, כבוד הדדי והחיבור להיסטוריה, אנו רואים ערך מוסף ערכי וחינוכי רב משקל להצטרפותו של הרב סתיו למשלחת תלמידי התיכון לפולין. כידוע, מזה שנים רבות שהרב מלווה את משלחות התיכון לפולין, ומאז ומתמיד התקבלה בציבור רק הערכה על תרומתו למסע החינוכי והאנושי שעוברים התלמידים במהלך המשלחת. תלמידי התיכון עוברים הכנה משמעותית לפני היציאה למשלחת, ותהליך אישי וקבוצתי במהלכה.

הרב סתיו מכיר וחי את קהילת שוהם ואת החיבור של משפחות רבות ביישוב לזיכרון השואה, והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהמארג החינוכי שמלווה את תלמידי התיכון בתהליך המורכב הזה. קהילת שוהם התברכה בהרמוניה מופלאה בין התושבים, ולא ניתן למיעוט קיצוני להפר אותה. גם בישיבת מליאת המועצה השבוע, בה הוצג הנושא, היתה תמימות דעים מוחלטת ורחבה בנושא".