ילדים משוהם מבלים בים | צילום: ליטל אבן

כמו כולם, גם ההורים במודיעין מנסים לשרוד את המחצית השנייה של החופש ללא קייטנות, ולצורך כך הם מפעילים את היצירתיות והדמיון שלהם, וגם לא מעט את הכיס. רגע לפני שעונת המלפפונים נפתחת, כמה מהם חולקים רעיונות, מיזמים וטיפים, על איך לעבור את הקיץ בשלום.

אפרת אמיר, למשל, אמא לארבעה בגילאי 14, שבע, שש וחמש, עובדת באל על. "אנחנו בעיקר מטפסים על הקירות", היא משתפת. "אני עובדת משמרות אז תיגברתי משמרות ערב כדי שאוכל להיות איתם בבוקר. נלך לים בעיקר ולסרטים. לצערי אין לי חופש הקיץ ולכן בימים שאעבוד בבוקר הילדים יישארו בבית עם הבן הגדול, והסבתא תבוא מדי פעם לראות שהכל בסדר. בערב בעלי נמצא איתם כמובן".

אילנה כהנא, אמא לשלושה בנים בני 15, 13 ותשע, עוסקת בהדרכת הורים ובאימון ילדים ונוער, מספרת כי נערכה מראש למחצית השנייה של החופש: "אנחנו נערכנו לימים שבהם אין פעילות של קייטנות. עוד לפני תחילת החופשה לקחנו לוח מודפס ושיבצנו לתוכו פעילויות ובילויים, חלקם בחינם, חלקם בתשלום. מחפשים הטבות של 1+1 ומדי פעם יש גם ימים שמבלים בבית. בשבוע שעבר בילינו במרכז המבקרים ב'קוקה קולה' ובחגיגות 20 שנה להארי פוטר, וצפינו יחד בסרט קולנוע. השבוע הזה תוכנן מראש סביב משימת בר המצווה של בני מתן. ערכנו גם טיול משפחה באזור הגליל המערבי, טיול תיירותי במוזיאונים, באתרי טבע וחוף הים".


גם יהורם גלילי, סופר, עורך ספרותי ואיש יחסי ציבור לסופרים, נשוי לאיריס ואב לארבעה, נעזר בכוח סבתא: "שקד משחק עם חבריו במשחקי רשת במחשב הגיימרים שלו, והלל, שעולה לכיתה א' ב'עידנים', היה עד סוף השבוע בקייטנה. מכיוון שאני ואשתי עובדים כמעט כרגיל בחודש אוגוסט, ניעזר בהוריי, ומדי פעם אני אבצע בבית חלק מעבודתי".

צילום המחשה: shutterstock


ליטל אבן, תושבת שוהם, אמא לבן תשע ובת שבע, מתרגשת לדבריה בעצמה כמו ילדה בחופש הגדול. "בזמן המשותף אנחנו מבלים ימים שלמים בים, או מטיילים בארץ וטובלים בנחלים צוננים (מבלי לנסוע שעות, יש מקומות מופלאים בכל אזור) ובכנרת, בריכה לפעמים. מבלים עם חברים שנשארים אצלנו עד מאוחר, צופים בסרטים בבית במזגן עם פופקורן, או בקולנוע. הילדים יורדים להשתובב במזרקות בפארק עם חבריהם ויש ימים של מסכים ומנוחה".

חיה גולדמן, אם לארבעה, שלושה מהם בוגרים ורועי בן החמש, תתמקד ביצירה מקיימת: "רועי מאוד אוהב לעזור. יצא שאני סוגרת את החנות שלי באוגוסט, אז הוא מאוד עוזר באריזה. מסדר, מכניס לארגז. כשכל זה ייגמר, אנחנו מתכננים בריכה, ויצירה שרועי מאוד אוהב. אספנו המון המון חרוזים ונקשט כל מיני פריטים. כמה סרטים, ופשוט גם נהנה מזמן איכות. סרט בבית, פופקורןהכי כיף. בטוח נבקר את הסבים שמחכים, נטייל קצת בארץ, ומכיוון שאנחנו בקטע של קיימות, הוא יעזור לי לשפץ כורסאות ישנות".


ליקול טמסוט, עורכת דין עצמאית, אמא לשלושה (שמונה, חמש ושלוש) מפנה גם היא זמן לילדים, גם כדי שלא לפגוע בעבודה. "אמנם בתי המשפט השונים נמצאים בפגרה ולכן עומס העבודה פחת במעט", היא אומרת, "אולם בתחום העיסוק שלי העבודה לא באמת פוסקת בקיץ, ועדיין אני מוצאת את עצמי מג'נגלת בין הילדים שהקייטנות שלהם נגמרו לבין העבודה. לרוב זה דורש לוותר על עבודה כדי להיות עם הילדים, מתוך הרגשה שאם אני לא יכולה לתת ללקוח את המיטב ממני, עדיף לוותר.

בעלי הוא עצמאי גם כן, אולם הוא עובד בשירות הביטחון ולכן פחות יכול לסייע עם הילדים. הוא לקח חופש מהעבודה בשבועיים האחרונים של אוגוסט. כך יצא שנאלצתי בשבוע האחרון למשל לשים את הילדים הגדולים בקייטנה פרטית, שעולה המון המון כסף, והשעות בה הן פחותות ממהלך השנה. בנוסף, אני נעזרת לא מעט בבייביסיטרים ובני משפחה. כל יום הוא אדמיניסטרציה שלמה, ואוגוסט עדיין לא התחיל. מה שכן, אנחנו מנסים למצות את הפעילויות החינמיות שהעירייה תיכננה השנה. יש המון פעילויות בסגנונות שונים, ואחר הצהריים שלנו כמעט כל יום אנחנו מבלים באטרקציה אחרת, חינמית וליד הבית, שזה ממש נחמד. אני מקווה שבאוגוסט נוכל להתפנות יותר וגם לכייף עם הילדים וכך נוכל לנסוע גם מחוץ לעיר. אנחנו מתכננים קמפינג עם חברים, ומניחה שעוד נבלה בבריכה, ובעוד אטרקציות מחוץ לעיר".

מסיבת מזרקות | צילום: חורחה נובומינסקי

רחל מתתיה, אמא לארבעה, הצטרפה ל"אגודת אמהות" שמקיימות קייטנה מתחלפת. "הקייטנות הסתיימו, ואנו מספר אמהות יחד עושות קייטנת אמהות, בה כל אמא לוקחת את הבנות בתורה ליום כיף", היא מסבירה. "אחת לוקחת לים, אחת למרכז המבקרים של 'קוקה קולה', אחת לתערוכת צה"ל וכדומה. בשאר הזמן מתחלקים בחופש עם הבעל".


לימור דביר שטרן ממודיעין, אמא לשלושה (18, 15 ובת שנתיים) דווקא אוהבת את השבועיים האחרונים של החופש הגדול: "נכון, הקייטנות, הצהרונים ושלל המסגרות נגמרו לנו סופית ועכשיו זה רק אני והילדים מביטים זה לזה בלבן שבעיניים, והפעם, האמת, החלטתי למצמץ ראשונה. אני מתה על השבועיים האחרונים האלו של החופש הגדול. לא צריכה לקום מוקדם בבוקר, לא צריכה להכין כריכים, לא להסיע לחוגים ולא לרוץ ממקום למקום. אני מוצאת שלפעמים להיות בגובה הרצפה בבית ממוזג עם שלל משחקים זה תענוג גדול.

זה הזמן שלי להשקיע במה שאני אוהבת ולא מספיקה במהלך השנה, יצירות, בועות סבון, שיגועים ודגדוגים. בשאר הזמן קופצים לבריכה, נוסעים לפארק כזה או אחר, קצת באולינג והכל באיזי. השנה גם החלטנו להזמין מראש נופש משפחתי ליוון, וכשאני אומרת משפחתי אני מתכוונת לכל המשפחה, אחים, בני דודים, וסבתא וסבא. אני עוד לא יודעת אם זאת בחירה נכונה או לא, כי כאמור אני מעדיפה שטיח ומזגן. כשאתם באווירה של חופש, מרפים מהלחץ, המחויבות והעבודה, הילדים לא נתקעים בגלגלים, הם עוזרים להניע אותם ואיזה כיף זה להרשות לכולם להתגלגל".

נגמרו לכם הרעיונות? קבלו את  המדריך המלא לאירועי אוגוסט במודיעין:

קיץ בקניון


ב־6.8, בשעה 17:30, תתקיים תחרות בנייה בלבני 'אנגינו'.

ב־8.8, בשעה 18:00 יתקיים מופע של ה'באגיס' שישירו שירים מוכרים ואהובים, ירקידו ויצחיקו את הילדים וההורים ויספרו סיפור על חברות מופלאה, שיתוף פעולה ומסר אחד חשוב: "נחשוב טוב יהיה טוב".

ב־13.8, בין השעות 19:00-16:00, ייערך פסטיבל DIY ‑ "צור בעצמך" ‑ עם עמדות יצירה שונות ומגוונות, בהן יצירת סליים ועמדה לקטנטנים.

ב־15.8, שעה 18:00המופע של סבא טוביה.

המחשה: shutterstock

ב־18.8, שעה 18:00 ‑ "טישו בא בטוב". טישו, כוכב הילדים האהוב, מהסדרה המצליחה חיפזון וזהירון, עולה לבמה באנרגיה טובה ומצחיקה. דרך שירים וסיפורים קטנים הוא מעביר לכל הילדים מסרים של שמחה, אהבת הזולת, הערכה ותודה על הקיים, וכמובן הערך הגדול בלהיות טוב, לחשוב טוב ולעשות טוב.

ב־20.8 יתקיים פסטיבל השף המעופף בין השעות 19:00-16:00, עם מתחם שף בעצמך - סדנת אפיית מתוקים; מתחם עמי ותמי - בניית בית המכשפה העשוי כולו ממתקים; ומתחם קינוח לוטוס אישי.

ב־25.8 יתקיים המופע 'תותי גיבורת על'. רובוטיקה מלכת הרובוטים רוצה להשתלט על הכוכב, ותותי יוצאת למסע לשכנע אותה לא לעשות זאת. בליווי רקדניות.

ב־27.8 יתקיים פסטיבל קרקס בין השעות 19:00-16:00, כולל סדנת יצירה - הכנת מקלות להטוטנות וכדורי ג'גלינג; סדנת ג'אגלינג פעילה וחווייתית, הפעלת הולה הופ, דוכן איפור, ומופע הקסמים הקרקסי "הקוסם ונערת הגומי".

בילוי עירוני


אגף התרבות והאירועים של עיריית מודיעין מקיים כמדי שנה פעילויות חינמיות מגוונות במהלך חודש אוגוסט.

'פארק קולנוע' נערך מדי יום שלישי לאורך חודשי הקיץ בשעה 20:00 בפארק ענבה, עם סרטים מדובבים לעברית לכל המשפחה. ביום שלישי הבא (6.8), יוקרן הסרט "קונג פו פנדה".

ביום שישי (2.8), תיערך קבלת שבת בטבע עם תיאטרון 'על מה ולמה', בסיפור הידוע 'חנהל'ה ושמלת השבת'. בשעה 16:30 במדשאה מול המרכז הרב תחומי ברחוב עמק דותן.

במוצאי שבת (3.8), תעלה על הבמה באמפי פארק ענבה להקת "אומגומה" במחווה לציון 50 שנה לפסטיבל וודסטוק המיתולוגי.

סדרת הפעילויות 'משחקים של פעם' תתקיים מדי יום רביעי, עם פעילות ספורטיבית מהנה להורים וילדים בשילוב משחקים חווייתיים, בכל פעם בפארק אחר.

עוד תתקיים פעילות 'רוקדים עם ילדים', הכוללת ריקודים מקפיצים עם די.ג'יי איציק גוטצייט ברחבת המזרקות של פארק ענבה בימי שישי ב־16.8 וב־30.8.

בנוסף, יתקיים אירוע 'ענבה קידס' שייארח בחודש אוגוסט את כוכבי הילדים חני נחמיאס ו'גילי בא לבקר'.

בני הנוער והצעירים ייהנו הקיץ ממגוון פעילויות המותאמות לגילם, כמו למשל, 'ווייפ אאוט' ‑ מסלול מכשולים אתגרי בפארק הדגים (מגיל 21), מופעי סטנד-אפ ופסטיבל אינדי עם להקות ואמנים.

אירוע סוף הקיץ יתקיים בפארק ענבה עם הופעה של נועה קירל, ולאחריה תעלה על הבמה הזמרת והיוצרת קרן פלס. האירוע ייערך ביום רביעי (28.8).