אורי הר-שושנים בן 11 עולה לכיתה ו' בבית הספר משואת נריה במודיעין כתב בשבוע שעבר מכתב לשר החינוך רפי פרץ ובו בקשה פשוטה – לא לתת שיעורי בית בחופש הגדול. המכתב הגיע לידיו של שר החינוך.

אורי הר-שושנים. צילום: פרטי

"לכבוד שר החינוך הרב רפי פרץ", כתב אורי במכתב, "אני עולה לכיתה ו' בבית ספר משואת נריה במודיעין מוחה על הנוהג של המורים לתת משימות, חוברות, ומטלות שצריך לעשות אותן בזמן החופשה הגדולה.

"בחופשה הגדולה אנחנו אמורים לטייל, לבלות, ליהנות, לחלום בהקיץ, לדמיין, לחשוב מחשבות, ולא להכין שיעורי בית לחופש באנגלית, מתימטיקה ועברית, וגם העבודות האלה הם חלק מהציון בתעודה. די! החופשה הגדולה היא לא זמן עבודה. בכבוד רב אורי יואב הרשושנים".

אביו של אורי, אמנון הר שושנים ביקר במקרה באותו השבוע במשרד החינוך והצליח להעביר את המכתב לשר החינוך.

"רציתי לכתוב את המכתב כי נתנו לי חוברות לחופש הגדול", הסביר אורי השבוע, " אבא הציע שאכתוב מכתב לשר החינוך ואמא שלי קצת עזרה לי לנסח. בחופש הגדול צריך שיהיה לנו חופש אמיתי וזה הרגיש לא נוח במיוחד שזה ייחשב כעשר אחוז בתעודה וזה קצת לא הוגן שצריך לעשות משימות בחופש ואז בוחנים אותנו עליהן. אבא שלי אמר לי שאנשים אהבו את הרעיון. אני עדיין מחכה לתגובה"

האב אמנון עם המכתב ושר החינוך פרץ | צילום: עצמי

אמנון הר-שושנים סיפר: "אורי ניחן בתכונות מעניינות לכאן ולכאן - מצד אחד הוא נער מאוד חושב, הראש שלו כל הזמן עובד והוא מעלה כל הזמן דברים, ומצד שני הוא גם ולא אוהב להתאמץ כשלא צריך. מבחינתו כשיוצאים לחופש זה חופש. הסתבר שיש לו כל מיני  משימות וזה נכנס לתעודה. בסופו של דבר אמרתי לו  'אם יש לך טענות למערכת תפנה למי שקובע, לשר החינוך'. באותו שבוע הייתה לי פגישה אצל היועץ של שר החינוך ושם ראיתי את השר, נתתי לו את המכתב והצטלמנו כהוכחה לבן שלי. בסופו של דבר המטרה היתה להוציא אותו מ'המוד' של לקטר וליילל אלא להיות קצת יותר אקטיבי. אתה רוצה לשנות, תעשה משהו, לא בטוח שתצליח אבל לפחות תנסה".

המכתב ששלח אורי ממודיעין לשר החינוך

מי שעוד אהב את המכתב הוא סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, מויש לוי,  שחשף לראשונה את המכתב בפייסבוק וזכה להרבה תגובות אוהדות. "כל הכבוד לאורי!!", אמר לוי, "תמיד משמח אותי לראות חבר׳ה צעירים, ובמקרה הזה ילד שעולה לכיתה ו׳, שנוטלים יוזמה ועושים מעשה כדי להביע דעתם ולנסות לשנות דברים כשהם חושבים שאפשר אחרת. אם זה החינוך שהוא קיבל בבית ובבית הספר אז זו כבר הצלחה. איזה יופי לקרוא מכתב כזה, שבו בצורה כל כך אמיתית וישירה, אבל גם מכבדת ומקסימה, ילד מביע את עצמו.

"לעצם העניין, אני מאוד מסכים עם אורי. יש זמן ועת לכל דבר. עת ללמוד ועת לנוח מהלימודים. החופשה היא זמן לנוח וזמן לעשות דברים אחרים מאלו שאנחנו עושים בלימודים. גם בעשייה כזו יש למידה.  להטיל מטלות ושיעורי בית, ושזה יהיה גם חלק מהציון, ממש מיותר בעיניי. אם רוצים, אפשר להציע לתלמידים פעילויות לימודיות בחופש, ומי שירצה יעשה.

"אני מאחל לתלמידים שהמשך החופשה יהיה מהנה ומעשיר, והכי חשוב - שישמרו על עצמם בקיץ".

קצת על אורי: 

בן 11. בולע ספרים. חובב מושבע של מלחמת הכוכבים, הארי פוטר, מארוול ורכיבה על אופניים. לומד בבית בבית ספר "משואת נריה" (עולה ל-ו') ויום בשבוע בבית ספר למחוננים "מעלות" (כמו אחיו איתי בן ה-14). ב"משואת נריה" נמצא גם בתוכנית "אמירים" למצטיינים, במסגרתה חבר גם בנבחרת הרובוטיקה של בית הספר. הולך בכיף לחוגי הישרדות בשטח, לגו הנדסי, מבוכים ודרקונים, נגרות ושחמט.