"ריאה ירוקה חשובה ביותר". חברי הוועד להצלת יער מכבים ותושבים | צילום: חורחה נובומינסקי

יותר מ־1,000 תושבים ממודיעין והסביבה הגישו ערר לקק"ל וביקשו לבטל את רשיון הכריתה שהוענק לחברת 'מקורות' ביער מכבים.

ביום ראשון השבוע נפגשו כתריסר תושבים עם היערן הראשי בקק"ל, סוהיל סיידן, וגם עם היערן האזורי, נציגי מקורות ונציגי ועד הרובע.

בפגישה ביטאו התושבים שייצגו את המערערים את עיקרי טענותיהם. בין השאר דיברו על אי-חוקיותו, לטענתם, של היתר הבנייה שניתן לחברת 'מקורות', תוואי החפירה המוצע העלול לגרום לנזק קשה עד בלתי הפיך ליער מכבים ולסביבתו, אי-הבחינה של חלופות תכנון, שילוב הנחת הצנרת בתוכניות נוספות של קק"ל ליער מכבים, ובהן דילול מתוכנן של עצי היער, הקמת קו חיץ לבתים הסמוכים והעברת הצינור בו, קבלת ערבויות ביצוע מ'מקורות', ועוד.

דני רוזנפלד, מראשי המאבק שהשתתף בפגישה, מספר כי טענות הנציגים "נפלו על אוזניים קשובות, מקצועיות, מנוסות ומבינות שטובת היער והצורך החשוב בעבודות התשתית להנחת קו מים יכולים להתקיים במקביל, לאו דווקא בתוואי המתוכנן אלא בחלופות אחרות שאת חלקן הצענו בערר ובמפגש".

לדבריו נושא יער מכבים מצוי בשלב זה בבדיקת עומק ולימוד נוסף של קק"ל, וייקח פרק זמן נוסף עד שתתקבל החלטה בעניינו. "רשיון הכריתה שניתן למקורות מבוטל בשלב זה", הוא מציין. "המהלכים האחרונים, ובהם ביטול רשיון הכריתה לא היו מתאפשרים לולא ההתארגנות הציבורית העצומה בחודשים האחרונים, ובהן הגשת עצומה של למעלה מ־3,000 חותמים והגשת עררים של יותר מ־1,000 תושבים. הוכחנו פעם נוספת כקהילה אחריות רבה ואכפתיות לסביבה ולמרחב שאנו חיים בהם".

האיזור ביער בו תוכננה הכריתה | צילום: חורחה נובומינסקי

רוזנפלד טוען עוד, שהיתר הבנייה שעיריית מודיעין, מכבים-רעות נתנה לחברת 'מקורות' אינו בתוקף. לדבריו, "ההיתר קובע מפורשות שבמידה שעבודות 'מקורות' ביער מכבים לא יחלו עד חודש ינואר 2019, היתר הבנייה בטל ומבוטל. מאחר שהעבודות לא החלו עד למועד שנקבע בהיתר, כל עבודה שתבצע 'מקורות' ביער בהסתמך על ההיתר שבו היא אוחזת מהווה עבירה על חוקי התכנון והבנייה על כל המשמעויות הפליליות והאחרות המשתמעות מכך".

לסיום, רוזנפלד מודה לכל מי שהתגייס למאבק. "תודה רבה לרבים ולטובים שמסייעים לנו בעבודה הסיזיפית והמאומצת, בייצוג דעת ועמדת התושבים מול קק"ל ו'מקורות', בסיוע ובתרומות הכספיות וברוח הגבית ביצירת ההד הציבורי והתודעתי להצלת יער מכבים ובהצעת החלופות להעברת קו המים החמישי לירושלים תוך הסרה ומזעור של הנזק הצפוי ליער מכבים. פעילותינו לא תמה. היא רק התחילה. נמשיך להיות מעורבים, נעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות ונעדכן את ציבור התושבים בהתאם".

מקק"ל נמסר בתגובה: "בעקבות ערר שהוגש, רשיון הכריתה הוקפא. אתמול התקיים במקום סיור במעמד פקיד היערות הארצי מטעם קק"ל. טרם התקבלה החלטת פקיד היערות בנושא".

תגובת 'מקורות' תתפרסם כשתתקבל.