האיזור ביער בו תוכננה הכריתה | צילום: חורחה נובומינסקי

חג ליער מכבים: לאחר למעלה מאלף עררים שהגישו תושבים החליטה קק"ל לבטל את הרישיון שניתן לחברת 'מקורות' לכריתת העצים.

בשבועות האחרונים יצאו תושבים ופעילי סביבה ממודיעין, מכבים והסביבה במאבק נגד כריתת יער מכבים. הבוקר (שלישי) הגיע המאבק לסופו עם תוצאה משמחת במיוחד: קק"ל הודיעה כי הרישיון שניתן לחברת מקורות לכרות עצים ביער מכבים לצורך הנחת קו מים בוטל וזאת אחרי בחינת מעל לאלף עררים שהוגשו לקק"ל כנגד כריתתו.

על ההחלטה חתום סוהיל זיידן פקיד יערות ראשי בקק"ל, ובמכתב מפורט ומנומק הסביר את הסיבות לביטול רישיון הכריתה. בין השאר הוא מציין כי בחן ולמד את החלופות השונות להנחת קו צינור המים, וכתב: "אין ספק, שתושבי מודיעין והסביבה זקוקים למים ואין ספק שחברת מקורות צריכה לממש את תכניתה להנחת קו צינור המים. יחד עם זאת, אין ספק שעצים והיער הינם בעלי חשיבות סביבתית גבוהה ביותר והכרחיים להמשך קיום היצורים החיים בכדוה"א. יער מכבים הינו נכס סביבתי חשוב, בעל ערכים סביבתיים ויש לשמרו".

עוד הוא מציין כי לא נחה דעתו שאכן נעשו מירב המאמצים להימנע מהעברת קו המים בתוך שטח היער. וציין כי הוא רואה לנכון שחברת מקורות תזיז את קו ה"30 צפונה והצמדתו ככל שניתן לכביש 443".

צילום: עמרי וונדל

בין הנימוקים שציין כתב כי, "הזזת הקו צפונה בצמוד לכביש 443 משמעותה שהחפירה תתבצע באזור שבו כבר התבצעה הבנייה של כביש 443, שם הסביבה האקולוגית כבר נפגעה. אין כל היגיון לפגוע בסביבה אקולוגית נוספת כאשר ניתן לרכז את בניית התשתיות ברצועה אחת שכבר נפגעה".

עוד הוסיף וכתב כי תמיד עומד לנגד עיניו נאומו של דוד בן גוריון בעת הבאת חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרי לאום ואתרי הנצחה, לקריאה ראשונה בכנסת בשנת 1962: "עץ בן שבעים שנכרת - לא יוכל לבוא במקומו שום מבנה מועיל חדש. אין תמורה לעץ עתיק. המשמיד עץ כזה עוקר שורשי אדם. אין שום בניין או חשמל חשוב יותר מעץ אקליפטוס עבות, שקמה ישנה, חורש אלונים. הם שורשי האדם. בניין תוכל להקים כאן או שם, ולעץ בן מאה אין תמורה. אין זו רק ונדליות אלא ערעור העתיד".

לסיכום הוא קובע רשמית כי, "רישיון הכריתה שמספרו 8239-31 מבוטל".

"ריאה ירוקה חשובה ביותר". חברי הוועד להצלת יער מכבים ותושבים | צילום: חורחה נובומינסקי

תושבי מכבים ופעילי הועד להצלת יער מכבים קיבלו את הבשורה בשמחה רבה, ובעמוד הפייסבוק הם הגדירו את היום הזה כ"חג ליער מכבים". עוד ביקשו הפעילים להודות לכל מי שנרתם למאבק וכתבו: "תודה לכל תושבי מודיעין מכבים רעות וכל תושבי ישראל".