אירוע גאווה במודיעין | צילום: רותי בוסידן

חבר מועצת עיריית מודיעין איתי אלמוג-בר ('מודיעין חופשית') העלה השבוע שאילתה בנושא מינוי רכז לקהילה הגאה. לטענתו, עד היום לא מונה לה רכז, כמובטח.

"כאשר העליתי הצעה לסדר בנושא בדצמבר 2018", אמר השבוע אלמוג‑בר, "נאמר אז בישיבת מועצת העירייה כי אין צורך, כי כבר יש רכז במשרה מלאה, אולם באופן מעשי הדבר לא קרה.

בישיבת הוועדה לקידום הקהילה הגאה שנערכה לפני מספר שבועות, התברר כי כיום יש רק שליש תקן שמשמש עובדת סוציאלית במחלקת הרווחה, ולא ברור כלל מה הפעולות שהיא מבצעת בתחום הקהילה הגאה. בנוסף, באתר העירייה לא מוזכר קיום של רכז לקהילה הגאה, ומכיוון שלא מוזכר, אז גם אין שום דרך לדעת שאולי יש מישהו שעוסק בנושא, וגם אין דרכי יצירת קשר עם אותו אדם".

עוד טוען אלמוג‑בר כי בספר התקציב, כולל החדש שעולה להצבעה השבוע, אין שום אזכור של נושא רכז לקהילה הגאה, "בניגוד לנושאים אחרים שמוזכרים באופן ברור בתקציב".

בשאילתה מתבקש ראש העירייה להשיב לשאלה: "מדוע אין רכז במשרה מלאה לקהילה הגאה ומדוע אין תקציב לנושא בספר התקציב?".

בנוסף, נשלחה הצעה לסדר עליה חתומים חברי המועצה אלמוג-בר וגילעד ביהרי, גם הוא חבר סיעת מודיעין חופשית, בנושא הכנסת שירותים כלל מגדריים למבני הציבור בעיר.

אלמוג‑בר | צילום: אופיר אברהמוב

"יש כיום הבנה בעולם", אומר אלמוג‑בר, "שלא מספיק שיהיו חדרי שירותים לנשים ולגברים, וכי ישנם אנשים שהשיוך המגדרי שלהם שונה מהשיוך שאיתו נולדו. יש מקרים שבהם אנשים נכנסים לשירותים וסופגים הצקות או הטרדות מצד האנשים האחרים המשתמשים בשירותים. תחשבו לדוגמה על טרנסג'נדר שנמצא בתהליך הפיכה מגבר לאשה וצריך לבחור לאן להיכנס בלי שמישהו יטריד אותו. אוניברסיטת תל אביב הכניסה שירותים כאלה כבר בשנת 2016, ובכביש 6 בבית הקפה השירותים כבר כאלה.

"אפשר להגדיר שבכל בניין יהיה לפחות חדר שירותים אחד שיהיה כלל מגדרי עם שילוט מתאים. אפשר לחילופין להחליט שכל השירותים בבניין הם כלל מגדריים. שני המצבים המוצעים עדיפים על המצב הקיים ומשדרים מסר של סובלנות וקבלת האחר בעיר מודיעין, מכבים-רעות", מסכם אלמוג-בר.

בהצעה לסדר מומלץ כי בכל מבנה ציבור בעיר יהיה לפחות חדר שירותים אחד שיוגדר כ"שירותים לכל המגדרים", ושהמהלך יבוצע עד סוף 2020.

מהעירייה נמסר בתגובה:

"בעירייה יש שני תקנים המיועדים לטיפול ולסיוע לקהילה הלהט"בית. באגף לשירותים חברתיים יש עו"סית לתחום זה, ובשנת העבודה 2019 תפקיד זה היה מוגדר כשליש משרה ובשנת העבודה 2020 נפח המשרה יגדל לכדי חצי משרה. בנוסף, יש תקן של משרה מלאה של רכזת ייעוץ והכוונה באגף הנוער, שמסגרת תחום תפקידה מוגדרת בעיקר לטיפול בקהילה הלהט"בית. באתר העירייה קיים דף מידע, המנוהל מזה חמש שנים על ידי עו"סית קהילה, בשיתוף עם נציגי פורום קהילה גאה בעיר, ובו פרטים על פעילויות הקהילה והעירייה לרבות קישורים לקבוצות החברתיות ודרכי התקשרות עם העובדים הרלוונטיים. ביחס לשירותים המגדריים, חבר המועצה יקבל את תשובתו בישיבת המועצה".