עמדות ההטענה החדשות | צילום: יח"צ

בשורה לתושבים: מודיעין מכבים רעות היא אחת מ-32 רשויות שהגישו לאחרונה בקשה לקבלת סבסוד ממשלתי להקמת עמדות טעינה למכוניות חשמליות על מדרכות ובחניונים עירוניים.

מודיעין, כמו יתר הרשויות, הגישה את הבקשה למשרד האנרגיה והתשתיות, שפרסם קול קורא בעניין, וממנו ניתן ללמוד כי מחיר ההקמה של עמדת טעינה, לפי הערכות המשרד, הוא 23 אלף שקל, והמשרד מסכים להשתתף בסכום של עד 30 אלף שקל לכל עמדה. מודיעין צפויה לצאת בשבועות הקרובים במכרז להתקנה של עשרות עמדות טעינה ברכבי העיר.

כבר היום, ישנן עמדות טעינה חשמליות שמותקנות ברחבי העיר. יותר ויותר תושבים בעלי רכבים חשמליים פרטיים מתקינים לעצמם עמדות טעינה פרטיות בחניות הבתים. בנוסף, ישנם גם מרכזי קניות שהצטרפו לטרנד.

עמדות ההטענה החדשות | צילום: יח"צ

לפי היעד של משרד האנרגיה והאוצר, עד אמצע שנת 2025, אמורים כרבע מכלי הרכב שיימכרו בישראל להיות מונעים בחשמל.

"החל משנה הבאה צפוי שינוי דרמטי עם מספר גדול של דגמים חשמליים חדשים", מספר ניסו חזן, מנכ"ל חברת EV Meter הישראלית המפתחת ומייצרת עמדות טעינה לרכבים חשמליים, ומוסיף: "עד שנת 2020 יידרשו 15,145 עמדות טעינה פרטיות ו-1,309 עמדות טעינה ציבוריות, עד שנת 2025 יידרשו 149,184 עמדות טעינה פרטיות ו- 12,891 עמדות טעינה ציבוריות. על הרשויות המקומיות לצפות לצורך במאות עד אלפי עמדות טעינה ציבוריות בשטחן".

איפה כבר אפשר למצוא עמדות טעינה לרכבים חשמליים?

"נכון לשלב זה עמדות טעינה לרכב חשמלי עדיין לא מסומנות באופן ציבורי. פירוט מיקומי עמדות הטעינה לרכב חשמלי באמצעות מפות ואפליקציות יהיו זמינות בקרוב, ונכון לשלב זה ישנן קבוצות Facebook של בעלי רכב חשמלי שיוצאים לשטח, בודקים, מעדכנים ומתחזקים באופן עצמאי מפת עמדות טעינה. להערכתי יתווספו בקרוב מפות עדכניות לכלל הפריסה הצפויה בישראל באפליקציות Waze  יחד עם Google Maps  כאלו שיציגו את זמינות עמדות הטעינה מיקומן סוג העמדה והספקי הטעינה ועוד". 

עמדות טעינה לרכבים החשמליים | צילום: EV METER יח"צ

כמה זמן ייקח לנו לטעון את הרכב?

"זמני הטעינה משתנים מאוד, תלוי בגודל הסוללה, באיזו מהירות המכונית מסוגלת 'לקבל'את הטעינה. עבור מרבית בעלי EV, טעינה למשך הלילה בבית היא האופציה הזולה והנוחה ביותר. אלא אם, טווח הנסיעה היומי שלהם עולה על טווח הנסיעה והסוללה ברכבם ובמקרה זה יזדקקו לטעינה של 45-55 דקות".

חזן מעריך שלפי תחזיות השוק בישראל כ- 28%-35% מכלל הרכבים החדשים שירכשו בשנים הקרובות ע"י תושבי מודיעין יהיו רכבי פלאג אין או רכבים חשמליים, ועבורם עמדות הטעינה החדשות יהיו משמעותיות במיוחד.