רווה באילת עם שמש הליצנית (צילום: באדיבות פרויקט ליצנבולנבס)

לרווה לב, בן כמעט 8 ממודיעין, התגלה גידול סרטני ברגל לפני כשנה. זו היתה השנה הקשה ביותר עבורו ועבור משפחתו. בתקופה הזו, הם למדו לקבל עזרה ונתינה מהזולת. אחת העזרות הגדולות שקיבלו הייתה מליצנית רפואית המכונה -  "שמש"  - סמדר חרפק בשמה האמיתי מפרויקט "ליצנבולנס".

"היא דאגה להרגיע", מספרת ריעות לב, אמו של רווה, "לשמח, להצחיק את כולנו כשהיינו באשפוז. וכשהיינו בהפוגות בבית היא דאגה לקחת את כולנו כמשפחה ולהגשים לנו משאלה. את כולנו. כל המשפחה, כי אכפת לה. כי היא יודעת שלא רק רווה עובר את התקופה הזאת, אלא כל המשפחה נפגעת".

לאחרונה ערכה 'שמש' פרויקט גיוס המונים למען פרויקט "ליצנבולנס" אותו היא מפעילה וריעות והורים נוספים התגייסו לסייע לפרויקט. "במשך תקופה ארוכה היינו בצד  המקבל. ועכשיו, תורינו לתת. סוף סוף. שמש, שעזרה לנו ולעשרות משפחות אחרות, צריכה שנעזור לה", כתבה ריעות לב בפוסט מרגש שהעלתה בפייסבוק, "היא הקימה פרויקט גיוס  אך לא מצליחה להגיע ליעד שהציבה, 350,000 שקל. ואם היא לא מגיעה ליעד תוך שבועיים, כל הכסף שנאסף לא מגיע אליה והיא לא תוכל להגשים משאלות לילדים החולים בשנה הזו. והסרטן, לצערנו, ממשיך להכות ועוד ועוד ילדים מאובחנים וחולים. ומגיע להם לחייך בין לבין כאב וטיפול. אז החלטנו, המשפחות של שמש, לנסות ולעזור לה- לתרום ולהפיץ. כי אנחנו מבינים הכי".

רווה מגשים חלום (צילום: באדיבות פרויקט ליצנבולנבס)

פרויקט ליצנבולנבס הוקם בשנת 2015 על ידי ליצנים רפואיים מקבוצת רופאי חלום. בפרויקט פועלים כ-100 ליצנים רפואיים המבלים שעות רבות בביה"ח השונים, ועובדים יד ביד עם הצוות הרפואי ומלווים את הילדים המטופלים ומשפחותיהם ברגעים הכי קשים ושבירים שלהם.

הפרויקט הוקם בכדי לאפשר לילדים החולים במחלות קשות, לצאת ולהתאוורר ליום אחד משגרת הטיפולים הכואבת ולהגשים משאלה יחד עם המשפחה והליצנים הרפואיים המלווים אותם על בסיס יום יומי במהלך האשפוז. הילד והליצן בוחרים יחד את המשאלה אותה הילד היה רוצה להגשים. הליצנים מלווים את הילדים וצוות "הליצנבולנס" מפיק, מתכנן ומוציא לפועל את הגשמת המשאלה. "חשבנו איך אנחנו ההורים עוזרים לשמש שדאגה לקחת אותנו – את כל המשפחה לאילת כדי להגשים לרווה חלום", מספרת ריעות לב אמו של רווה.  

למרבה השמחה, פרויקט גיוס ההמונים עבר בהצלחה והסכום הנדרש גויס.

רווה, תלמיד כיתה ג' חלה לפני כשנה. "הוא התלונן על כאבים ולקחתי אותו לאורתופד", מספרת אמו, "הרופא בדק ושלח אותו מיד לצילום, אני כבר הבנתי שמשהו לא בסדר. למחרת היינו בדרך למיון בבית החולים דנה. אמרו לנו שככל הנראה יש לו סרקומה - סרטן בעצם. מרגע הגילוי, תוך שבועיים התחלנו את הטיפול הכימותרפי שלנו ובעצם מאז התחילה  תקופה של גיהנום - הילד נמצא יותר בבתי חולים מאשר בבית, וגם כשהוא בבית הוא לא פוגש חברים. יש דאגה אינסופית לדברים הכי קטנים. רווה עבר 21 טיפולים כימותרפיים בבית חולים דנה. במהלך הטיפולים גילינו המון אנשים טובים והמון מלאכים שללא כל תמורה כספית נמצאים במחלקה. המחלקה האונוקולוגית היא בדרך כלל מחלקה שמדלגים עליה במעלית, עוישם 'טאצ' ווד' ומשתדלים לא להסתכל כי היא הכי מפחידה. אנחנו נכנסנו לתוך המחלקה, לא בחרנו בכך, אבל גילינו שזאת המחלקה הכי שמחה בבית החולים, מחלקה שמשתדלת להכניס את החוץ פנימה עד כמה שניתן ולשמור על החיוך של הילדים ועל הילדות שלהם שזה דבר שהוא כמעט בלתי אפשרי".                            

והיא מוסיפה: "פגשנו שם צוות מדהים צוות מחבק ואוהב וגם פגשנו אנשים שרוצים לעשות טוב. 'שמש' הגיעה לילדים לשאול מה החלום שלהם. החלום שהיה לרווה היה לשחות עם דולפינים. שמש אמרה 'אוקי' ולקחה את כל המשפחה בטיסה למלון באילת לשלושה ימים הכל באמצעות תרומות ואנשים טובים. היינו שלושה ימים באילת וזאת בעצם הייתה החופשה הראשונה שלנו כמשפחה מאז שרווה חלה. 'שמש' הפכה את זה לחלום שהתגשם.  עשינו הכל – אוכל, מסעדות, ריף הדולפינים, חדר בריחה. היא גרמה לילד להרגיש שוב חי, שוב נושם, היא דאגה להכל, רווה שחה עם דולפינים, הכל בזכות שמש".

מה שלום רווה היום? "רווה ברוך השם סיים את הכימותרפיה האחרונה באוגוסט. הוא עדיין בשיקום באלי"ן בירושלים ומחלק את השבוע בין אלי"ן לבין בית הספר יחד במודיעין. אנחנו ממשיכים במעקב".

לתרומה לליצנבולנס: חשבון בנק – עמותת קרן מגי, בנק לאומי, סניף 921, חשבון 54560066