"בזכות האהבה". ניסים ושרה ברדה |  צילום: 'פאלאס' מודיעין

 בני הזוג ניסים ושרה ברדה, המתגוררים ב'פאלאס' מודיעין, דיור מוגן מקבוצת עזריאלי, נשואים כבר 57 שנה. ניסים (77), יליד לוב, ושרה (77), ילידת בולגריה, הורים לשני ילדים (ילדה נוספת נפטרה כשהיתה בת שש) ויש להם חמש נכדות ושלושה נינים.

הם הכירו בבית הספר הממלכתי א' בלוד, בכיתה ד'. ניסים מספר שהתאהב בשרה כבר אז, כשראה את עיניה היפות ואת הצורה שבה היא אוכלת לימון, כאילו היה מדובר בתפוז. כבר אז הוא אמר לה שהיא תהיה אשתו, ויבוא יום והוא ישתול לה עץ לימונים בגינת ביתם המשותף.

כשהיו בני 17 התחילו לצאת רשמית. באותה תקופה שרה למדה בבית הספר לאחיות בבית החולים 'קפלן' ברחובות וניסים היה חייל. כיוון שבזמנו לא היה מקובל שגבר ואשה יהיו ביחד לבד, אמה של שרה שלחה את אחותה התאומה של שרה להתלוות אליה לכל הפגישות שלה עם ניסים. עד החתונה הם אפילו לא התנשקו. "בשנת 58' רציתי לנסוע עם שרה לתערוכת העשור בירושלים, ואחותה התאומה של שרה התלוותה אלינו גם לשם", נזכר ניסים.

ניסים הוא רומנטיקן. כשעבר עם משפחתו להתגורר ביפו, רכב בכל שבת על האופניים ללוד כדי לראות את אהובתו. בשנת 62', מיד כשניסים השתחרר מהצבא, בני הזוג נישאו.

במשך שנתיים הם התגוררו בחדר אחיות בבית חולים קפלן. בשנת 64' הם רכשו את הבית הראשון שלהם, ובאותה שנה נולד בנם הבכור. בשנת 69' הם עברו לבית שבנו בעצמם בלוד, שם ניסים עמד בהבטחתו ושתל לשרה עץ לימונים בגינה. הם התגוררו בבית זה 50 שנה.

כמה שנים אחרי שנולד בנם הבכור נולדה להם בת שסבלה ממומים בליבה, אחד מהם היה קטלני. הרופאים אמרו לזוג שימיה של הילדה קצובים וכדאי להם להיכנס להריון נוסף.

כשהיתה רק בת שש נפטרה הילדה ממחלתה, ואחרי ארבעה חודשים נולד לניסים ושרה בנם השלישי. "שרה היתה ממש כמו שרה מהתנ"ך", מספר ניסים, "וההתמודדות שלי עם המצב הקשה והטרגדיה היא רק בזכותה. היא תמיד חייכה כדי שלא יידעו כמה המצב קשה. תמיד שמחה ותמיד מחבקת. אנחנו לא רבים אף פעם יותר מחמש דקות".

ניסים עבד בתעשייה האווירית ועובד עד היום בייבוא של תבניות סיליקון לאפייה, בצק סוכר ושוקולד, ומרבה לנסוע לכנסים ותערוכות בעולם.

שרה היתה אחות, אבל הפסיקה לעסוק במקצוע כשבתם נולדה, כדי להקדיש את כל כולה לטיפול בה. אחרי מותה של הבת היתה במשך 20 שנה דיילת בחנות של התעשייה האווירית.

ומה הטיפ שלהם לזוגיות מוצלחת? "לנו אף פעם לא היה חשבון בנק משותף. עשינו הסכמים מהתחלה מי משלם על מה", מספר ניסים. "אני הייתי אחראי לצד הפרקטי ולחשבונות, ושרה היתה אחראית לכל מה שקשור למסביב ולבילויים. בגלל זה אף פעם לא רבנו. תשתדלו לא לריב על שטויות, כי אחרי יום זה כבר הופך לכדור שלג ואז מגיעים לגירושים שיוכלו להימנע".

בני הזוג ברדה מספרים שכיוון שהתחתנו צעירים הם ממש גידלו זה את זה. לא היו להם קשרים זוגיים אחרים, גם בשנה שבה היו פרודים. הם תמיד היו מאוהבים אחד בשני.

לפני שלושה חודשים הם עברו לדיור המוגן 'פאלאס' מודיעין, ומיד כשנכנסו לדירה שתל ניסים לשרה עץ לימונים מול חלון המטבח. הוא אומר שזאת מסורת וסימן ההיכר של השניים.

לפני כתשע שנים עברה שרה אירוע מוחי, אבל כיום היא מרגישה מצוין. "אני מרגישה טוב היום בזכות האהבה של ניסים והטיפול המסור שלו בי", היא אומרת.